Najdôležitejšou súčasťou motorkárskej výbavy je bez pochýb helma. Avšak tým najúžasnejším kúskom motorkárskeho vybavenia, ktorý môžete vlastniť, je štýlová motorkárska bunda.

V dnešnej dobe je na trhu široký výber motorkárskeho oblečenia. Za posledné desaťročia boli vyvinuté špeciálne motorkárske bundy z rôznych materiálov, vo všakovakých dizajnoch a s množstvom ochranných prvkov. Nájsť si tú správnu bundu pre seba môže byť náročné. Preto sme sa rozhodli vám výber uľahčiť pomocou tejto príručky o motorkárskych bundách.

Kožené motorkárske bundy

V Múzeu moderného umenia v New Yorku je vystavená čierna kožená bunda. Je tam, pretože je to absolútna ikona štýlu a dizajnu. Keď sa povie “motorkárska bunda”, pred očami sa vám zjaví veľmi špecifický obraz, však? Prvý špecializovaný dizajn motocyklovej bundy, ktorý vytvoril Irving Schott v 20-tych rokoch minulého storočia, spájal potreby motocyklistov s najnovšou odevnou technológiou tej doby. Vlnené kabáty jednoducho neboli pre motorkárov to pravé. Schott pôvodne používal konskú kožu ako robustný vonkajší plášť, ktorý chránil motorkára pred počasím aj prípadnými odermi. Tieto unikátne kožené bundy sa rýchlo stali symbolom motocyklistov, dobrodruhov a dokonca aj rebelov. Kožená motorkárska bunda mala v sebe taký magnetizmus, že ľudia, ktorí ani nejazdili na motorkách, ju začali nosiť len preto, aby nasledovali dobový trend.

Od Johnnyho Strablera, cez Maxa Rockatanskyho, po Indiana Jonesa a nespočetné množstvo tvrďasov medzi tým, drsná rafinovanosť a „outsiderská“ aura, ktorá prišla s koženými motorkárskymi bundami, prenikli do popkultúry a zachovali si štýl počas desaťročí. Nasledovali ďalšie štýly, vrátane športových kožených búnd, turistických búnd a nepochybne koženej motorkárskej vesty. Inovácie, ako perforácia (malé otvory v bunde na prúdenie vzduchu) a chrániče, ešte viac zlepšili zážitok z ich nosenia.

Koža vládla cestám, no stala sa obľúbeným materiálom aj na trati. Najlepší jazdci na svete zverovali svoju bezpečnosť koženým oblekom. A mnohí to robia dodnes. Na väčšine súčasných závodov je kožená výstroj dokonca povinná. Pretekárske inovácie sa vrátili na cesty v podobe športového motocyklového vybavenia. Napriek tomu, že sa odvtedy ku koži pripojili nové technológie a materiály, prednosti vysokokvalitnej kože stále pretrvávajú.

Zatiaľ čo kvalita textilných a sieťovaných búnd v posledných rokoch výrazne pokročila, húževnatosť, pocit na dotyk a dlhá životnosť kvalitných kožených búnd ich stále odlišuje. Unikátnou vlastnosťou kože je tiež, že sa po čase prispôsobí telu nositeľa. Aj vďaka týmto prednostiam ostáva kožená motocyklová bunda kráľom ciest pre mnohých milovníkov motoriek.

Textilné motorkárske bundy

Zatiaľ čo koža stála na stupňoch víťazov mnoho rokov, v dnešnej dobe sú textílie čoraz populárnejšie z dvoch hlavných dôvodov: funkčnosť a cena.

Výber textilu bol na začiatku 20. storočia dosť obmedzený. Vlna, jeden z najpopulárnejších dostupných materiálov, sa ukázala ako nepraktická pri nepriaznivých poveternostných podmienkach, s ktorými sa jazdci dennodenne stretávajú. Tiež neposkytuje dostatočnú ochranu pred nárazmi a odermi (je však vhodná ako základná vrstva odevu). Bavlna nebola zlá, ale jej rezistencia proti poveternostným vplyvom nebola ideálna. Navyše odolnosť proti oderu bola stále problémom. Hodváb bol nepoužiteľný. Niet divu, že koža bola taká populárna.

V súčastnostnosti máme k dispozícii množstvo textílií, ktoré poskytujú vynikajúcu ochranu proti živlom. Niektoré nové syntetické materiály sú ideálne na výrobu búnd, zatiaľ čo iné je možné kombinovať s dávno existujúcimi materiálmi, ako je bavlna, aby sa zlepšili ich vlastnosti. K materiálom odolným voči poveternostným vplyvom, ako sú Gore-Tex®, D-Dry®, H2Out, Drystar® a ďalšie, sa neskôr pridali aj inovatívne materiály, ako Kevlar®, Cordura® a SuperFabric®, ktoré zvýšili ochranné schopnosti textílií na porovnateľné s kožou. Tieto materiály z väčšej časti umožňujú rovnakú úroveň ochrany ako koža, no k tomu majú ešte niekoľko výhod navyše (sú ľahšie, umožňujú lepšie prúdenie vzduchu). Textilné bundy sú dnes solídnou voľbou pre jazdu na cestách, ale aj v teréne.

K výhodám textilu oproti koži sa pridáva aj dôvod číslo dva: cena. Textilné bundy sú zvyčajne cenovo dostupnejšie ako ich kožené náprotivky. Najmä ak vezmeme do úvahy viacsezónne textilné bundy, ktoré používajú odnímateľné vrstvy na prechod z jednej jazdeckej sezóny do druhej. Výrobcovia majú jednoduchšie získavať textílie, vyrábať z nich bundy a pridávať do ich konštrukcie špeciálne vrstvy z iných materiálov. To všetko sa potom odráža v nižších priemerných cenách. Samozrejme, existujú aj ultra špeciálne textilné bundy, za ktoré môžete utratiť rovnako veľa peňazí, ako za kvalitnú koženú bundu. Výmenou za to dostanete nedobytnú pevnosť na ochranu trupu navrhnutú tak, aby vás udržala v bezpečí a pohodlí na všetkých cestách.

Sieťované motorkárske bundy

Je jedno ako vzdušnú látkovú či perforovanú koženú bundu vlastníte, v horúce letné dni sa v nich budete cítiť ako v saune. Na toto ročné obdobie je preto najlepšie mať sieťovanú (meshovú) motorkársku bundu.

Sieťované bundy sú obvykle hybridné, tj. kombinujú sieťovinu buď s kožou (zriedkavo), alebo s odolnejším textilom (často). Veľké meshové panely v strategických oblastiach umožňujú, aby sa vzduch dostal k jazdcovi bez toho, aby bola ohrozená ochrana dôležitých častí tela. Napríklad dobrá sieťovaná bunda má vystužené oblasti ramien a lakťov. Niektoré majú dokonca aj pevné chrániče pre zaistenie lepšej ochrany v prípade pádu. 

Aký typ bundy je najvhodnejší pre vás?

Teraz, keď sme si prebrali základné kategórie motorkárskych búnd, poďme sa pozrieť na jednotlivé typy búnd spadajúcich do týchto kategórií. Najprv si však odpovedzte na niekoľko zásadných otázok: Aký je váš rozpočet? V akých ročných obdobiach zvyčajne jazdíte? Potrebujete ochranu pred nepriaznivým počasím? Plánujete jazdiť na ceste, na trati či v teréne?

Keď zvážite, ako, kedy a kde jazdíte, spolu s vašim osobným štýlom, pomôže vám to zúžiť výber tej správnej bundy presne pre vás. Tu sú niektoré zo základných štýlov búnd, z ktorých si môžete vybrať.

ADV

Bundy ADV (adventure jacket) sú väčšinou textilné alebo sieťované. Sú to jedny z najkvalitnejších búnd navrhnuté tak, aby spĺňali vysoké nároky jazdcov, ktorí radi vyrážajú do sveta za dobrodružstvom. Bundy ADV sú odolné, flexibilné a praktické. Môžete rátať s množstvom vetracích otvorov, zipsov, vreciek, s kvalitnou podšívkou a nepremokavým zovňajškom. Bundy ADV sú rovnaké, ako motorky, pre ktoré boli vytvorené - vhodné na jazdu na ceste aj v teréne. Na bežné nosenie sa však nehodia.

Cruiserová bunda

Originál Perfecto je ukážkovým príkladom tohto štýlu bundy. Nie je o výrazných farbách alebo vysokorýchlostnom výkone. Bundy Cruiser sú o pohodlí. Sú o jednoduchosti. Sú o nadčasovej filozofii spojenia robustnosti s rafinovanosťou, ktorá zaujala jazdcov už od počiatku.

Bundy Cruiser mávajú pohodlný strih s väčším priestorom na trup, než ich vintageové alebo športové náprotivky. Navyše oblasť paží a ramien zvykne byť špeciálne upravená, aby sa dala roztiahnuť, čím umožňuje jazdcovi väčšie pohodlie na motorke s vyššími riadidlami (bežnými pre motocykle typu Cruiser). Je však dôležité mať na pamäti, že zatiaľ čo mnohé moderné cruiserové bundy sa predávajú s chráničmi (alebo aspoň s vreckami na chrániče), mnohé nie a ešte menej z nich poskytuje jazdcom vodeodolnú ochranu.

Touringová bunda

Touringové bundy sú dizajnované tak, aby odolali každému počasiu a chránili jazdca aj pri jazdách na dlhé trate (napríklad po diaľnici). Sú nie len odolné, ale aj veľmi pohodlné, čo zaručuje ten najlepší komfort každému cestnému dobrodruhovi.

Touringové bundy sa predávajú v dvoch hlavných variantoch: trojštvrťový a pásový strih.Trojštvrťové bundy poskytujú väčšie krytie a viac úložných vreciek. Väčšia dĺžka však môže spôsobiť, že sa bunda vpredu zhrnie, keď siahate po riadidlách, preto je touringová bunda trojštvrťového strihu najlepšia na motorku so vzpriameným posedom. Niektoré touringové bundy však majú druhý zips, ktorý rozdeľuje prednú časť bundy, čím sa tento problém čiastočne vyrieši. Bunda s pásovým strihom sa nosí skôr ako tradičná motorkárska bunda, ale bez extra dĺžky poskytuje menšiu ochrana pred vplyvom počasia. Kratší strih však umožňuje väčší dosah vpred, obzvlášť príjemný pre športovo-touringové motorky.

Bez ohľadu na strih, touringové bundy zvyčajne disponujú nepremokavými membránami a vetracími plochami, aby sa prispôsobili meniacemu sa počasiu. V chladných obdobiach roka nie je nezvyčajné, že si jazdci nasadia pod bundu vyhrievanú výstroj.

Kožená bunda v štýle vintage

Rovnako, ako každá skupina motocyklistov v histórii, aj “café racers” z 50. rokov v Anglicku sa podielali na tvorbe legendárneho štýlu. Vplyv tzv. kaviarenskej kultúry ďaleko presahuje svet motocyklových búnd a preniká množstvom súčasných trendov od hudby, ktorú počúvame, až po filmy, ktoré pozeráme.

Moderné kožené bundy inšpirované kaviarenským štýlom alebo vintage štýlom kombinujú pokrokové moderné materiály, vysoký komfort a ochranné prvky. Premosťujú priepasť medzi cruiserovými a športovými bundami, zvyčajne majú relatívne agresívny strih a boli navrhnuté tak, aby boli čo najpohodlnejšie v jazdeckej polohe v predklone. Rovnako ako motocykle, pre ktoré boli tieto bundy stvorené, aj bundy samotné prezentujú štýl zameraný na rýchlosť, rafinovanú jednoduchosť a imidž. Častokrát sú kožené, v neutrálnych farbách a s čistými detailmi. Obľúbené sú aj nášivky, prešívanie, akordeónové panely a patentky. Tieto bundy sa hodia nie len na jazdenie na motorkách, ale aj na bežné nosenie. Bonusom je aj to, že sú veľmi fotogenické.

Športová bunda

Ako výkon motocyklov v priebehu rokov pokročil, tak pokročili aj technológie v dizajne búnd. Športové bundy sú stelesnením moderných materiálových technológií, pretože spájajú najpokročilejšie materiály, ochranu a dizajn. Správna športová bunda má byť priliehavá, no zároveň flexibilná. Na športových motocykloch je ochrana prvoradá. Niektoré bundy sú dokonca vybavené integrovanými airbagmi. Nemusíte však jazdiť na športovej motorke, aby ste zvážili bundu s airbagom. Tieto systémy sa zasunú do bundy a aktivujú sa v zlomku sekundy, ak havarujete. Využiť sa teda dajú na každom druhu motocykla.

Vo všeobecnosti existujú dva typy športových búnd. Prvým je agresívny cestný štýl. Tieto bundy majú športový strih, ale nie sú také tesné, aby sa nedali relatívne ľahko obliecť a vyzliecť. Môžu mať aj funkčné prvky, ako sú vrecká alebo vodeodolnosť. Rukávy sú predkrivené, ale nie príliš. Tieto bundy zvyknú obsahovať kombináciu sieťoviny a textilu, ale tie najkvalitnejšie športové bundy v sebe majú zakomponovanú kožu  

Druhým štýlom športovej bundy je celopretekárska bunda so vzhľadom ako z MotoGP. Koža, odolné chrániče, predkrivené rukávy, všetko čo k tomu patrí. Nosiť tieto bundy vo vzpriamenej polohe bude v najlepšom prípade nepríjemné, ale keď sa posadíte na svoju športovú mašinu, zrazu bude všetko presne tak, ako má byť.

Nech už je váš štýl akýkoľvek, tú správnu motorkársku bundu určite objavíte. Tento článok pre vás môže byť malým odrazovým mostíkom, aby ste vedeli kde začať. Ďalšie kroky sú však už len na vás.